728-954-334
zadzwoń i dowiedz się więcej
  1. Aktualności
  2. O Nas
  3. Abrazja
  4. Abratory
  5. Multimedia
  6. Cennik
  7. Kontakt

Alternatywna metoda leczenia

Przy użyciu abratora można zrobić prawie wszystko w stomatologii zachowawczej.
Nie da się na razie jedynie opracować i wypełnić kanału korzenia.

Aby zachęcić pacjentów do regularnych wizyt u dentystów, należy dołożyć wszelkich starań, aby eliminować ich strach przed bólem.
Abrazja spełnia ten warunek w odniesieniu do próchnicy.
Umożliwia opracowanie zębiny bez rany zębinowej i przegrzania miazgi, z retencjami tworzonymi bez zastosowania wytrawiacza.
Jest metodą małoinwazyjną jesteśmy w stanie wypreparować wyłącznie tę część szkliwa i zębiny, która jest uszkodzona trwale przez bakterie próchnicotwórcze.

Bez bólu i wibracji

Abrazja powietrzna została opracowana w USA w latach 40 ubiegłego wieku.
Dr Robert Black zauważył, że zamiast wiertła można zastosować materiał wykorzystywany przy piaskowaniu i użył tlenku glinu jako materiału ściernego do obróbki zniszczonych przez próchnicę zębów.
Metoda ta polega na eliminacji próchnicy przy użyciu strumienia powietrza wzbogaconego ładunkiem ścierniwa w postaci tlenku glinu o różnej granulacji.

Wydobywająca się z dyszy końcówki mieszanina proszkowo-powietrzna uderza w zniszczoną próchnicą powierzchnię zęba i powoduje, że pod wpływem fali uderzeniowej i energii kinetycznej niesionego ładunku elementy próchnicowo zmienionego szkliwa i zębiny zostają oderwane od powierzchni zęba i wyrzucone poza jego obręb.
Wielokrotne powtórzenie takiego cyklu powoduje całkowitą eliminację próchnicy z leczonego tą metodą zęba.

Czysto i precyzyjnie

Wykorzystanie z jednej strony energii kinetycznej drobin proszku, aż drugiej możliwość kalibracji dyszy końcówki pozwalają na minimalizację pola zabiegowego.
Po abrazji jest ono czyste, suche i pozbawione mikropęknięć szkliwa.

Dysze wylotowe aeratora, w całości sterylizowane w autoklawie, zapewniają jałowość zabiegu.
Stosowane ciśnienia robocze pozwalają na szybką preparację ubytków próchnicowych, co do tej pory było jedną z podstawowych przeszkód upowszechnienia tej metody.

Jedynym mankamentem jest konieczność zmiany nawyków lekarzy, do tej pory przyzwyczajonych do pracy przy użyciu wierteł i wiertarek.
Rekompensuje to jednak fakt, że w przeciwieństwie do wiertarek tradycyjnych, które po latach z powodu przenoszenia mikrodrgań po-wodują uszkodzenia w obrębie kręgosłupa i obręczy barkowej operatorów, urządzenia do abrazji nie wywołują takich zmian chorobowych, gdyż nie są przenoszone na stomatologa żadne drgania ultra i infradźwięki.

Obecnie techniki abrazji są udoskonalane.
Wielu lekarzy wycofuje się z wykorzystania laserów i preparatów chemicznych do eliminacji próchnicy, podobnie jak z technik z użyciem ozonu, który fizycznie nie eliminuje uszkodzonej tkanki, a je-dynie zawarte w próchniczej masie bakterie.

Lek. dent. Zbigniew Dobkowski
prywatna praktyka w Świdniku

Polecamy